HOOBI

Stylowi na miarę

Water Only Method – nowy trend w pielęgnacji włosów

Nowa metoda, jak wskazuje nazwa, mycia włosów przy użyciu wyłącznie wody. Już sama nazwa może wzbudzać nas wiele kontrowersji. Na Zachodzie zyskała już mnóstwo zwolenniczek, w Polsce jest wciąż mało popularna. Słyszałyście o WOM? Jeżeli nie, to mamy nadzieję, że ten artykuł przybliży Wam nieco o najnowszym trendzie we fryzjerstwie.

Jak sama nazwa wskazuje oczyszczanie włosów metodą WOM polega na myciu włosów wyłącznie przy użyciu wody – bez szamponu, bez odżywki, bez jakichkolwiek półproduktów. Najczęściej przestawienie się na pielęgnację włosów wyłącznie samą wodą odbywa się etapami – najpierw porzucamy szampon i stosujemy wyłącznie delikatną odżywkę, następnie przechodzimy do produktów kuchennych – sody i octu jabłkowego, aż dojdziemy do ostatniego etapu, czy mycia włosów wyłącznie wodą. Adaptacja skóry głowy do takiej formy oczyszczania trwa zazwyczaj około półtora miesiąca. I nie wynika to z naszego widzimisię, ale z faktu, że tyle czasu potrzebuje skóra głowy, aby uregulować wydzielanie sebum. Należy także zaznaczyć, że przez ten okres włosy wyglądają najgorzej. Zadanie sebum polega na nawilżeniu i ochronie skóry głowy i włosów.


Na co dzień do mycia włosów używamy szamponu, który zawiera detergenty, a one likwidują naturalne nawilżenie, zatem, aby włosy nie były suche i poplątane koniecznym jest użycie odżywki. W efekcie skóra głowy reaguje jeszcze większym wydzielaniem sebum. Standardowe mycie włosów opiera się na walce z sebum, natomiast mycie samą wodą polega na próbie podjęcia współpracy z procesami naturalnymi, które zachodzą w naszym organizmie.

Jak rozpocząć mycie włosów samą wodą?
Przede wszystkim musimy odczekać kilka dni, aby włosy stały się mocno natłuszczone. Następnie tuż przed myciem wykonujemy delikatny i precyzyjny masaż skóry głowy, aby skóra wyprodukowała jeszcze więcej sebum. Włosy należy rozczesać dłońmi lub drewnianym grzebieniem. Powinniśmy zaopatrzyć się również w szczotkę z naturalnego włosia, ona z kolei pozwoli rozprowadzić sebum na całej długości włosów. Kiedy etap rozczesywania mamy już za sobą, odkręcamy ciepłą wodę i spłukujemy włosy delikatnie je masując. Ciepła, a nawet gorąca woda ułatwia oczyszczanie włosów z nadmiaru sebum. Opracowanie najlepszej dla nas metody mycia włosów wyłącznie samą wodą może trochę potrwać, niemniej jednak efektem powinny być czyste i widocznie zdrowsze włosy.


Jak łatwo się domyślić metoda mycia włosów wyłącznie samą wodą ma swoje zalety, ale i wady.
Zacznijmy od zalet. Przede wszystkim WOM to bardzo naturalna metoda, wpisująca się w nurt eko Pozwala oszczędzić nam pieniądze, które w każdym miesiącu wydawaliśmy na szampon, odżywkę i inne produkty do pielęgnacji włosów. Już nigdy brak kosmetyków nas nie zaskoczy, bo po prostu nie będziemy ich potrzebować. Co więcej – używanie samej wody sprawia, że na skórę głowy nie nakładamy produktów mogących ją podrażnić czy spowodować alergię. Włosy po pewnym czasie są mniej przesuszone, bo nawilżamy je w stu procentach naturalne.
Jakie wady powodują, że powinniśmy się zastanowić, czy metoda ta jest dla nas? Przede wszystkim do pomysłu może zrazić nas pierwsze kilka tygodni oswajania się z metodą. Dla wielu z nas będzie to bariera nie do pokonania. Włosy nawet po przejściu sześciu tygodni, o których wspominaliśmy powyżej, nie będą tak czyste i lekkie, jak po umyciu szamponem. Przetrwanie okresu pół miesiąca z mocno przetłuszczonymi włosami, a w dodatku nieprzyjemnie pachnącymi, jest bardzo trudne, zwłaszcza dla osób przebywających na co dzień w towarzystwie rówieśników w szkole, czy współpracowników. Ponadto – mycie włosów samą wodą zabiera więcej czasu i jest przeznaczone dla osób cierpliwych.

Co sądzicie o najnowszym trendzie? Staracie się żyć w myśl zasad „eko”? Czy uważacie, że takie warianty są zdecydowanie za bardzo wymyślne?

Wróć